pondělí 30. června 2008

Sto let od "tunguzské události"

Přesně před sto lety otřásla západní Sibiří exploze, jejíž dopad je srovnatelný s výbuchy největších termonukleárních pum. Ale na místě nezanechala ani kráter, ani zbytky jakéhokoliv jiného tělesa. Místo od té doby prozkoumávaly desítky expedic, žádná však nenabídla jasné a nevyvratitelné vysvětlení. Také proto poutal takzvaný tunguzský meteorit zájem nejen vědců a výzkumníků, ale také milovníků záhad a příznivců nejrůznějších nevědeckých hypotéz. Dodnes nevíme, co se na Sibiři 30. června 2008 stalo.

Získané poznatky i hypotézy shrnul skvělým způsobem novinář Jan A. Novák. Výsledky své publicistické práce publikoval částečně na svém webu, kompletně pak v knížce Tunguzský meteorit, kterou právě vydává nakladatelství Extra Média. Je to strhující vyprávění o jedné z největších záhad dvacátého století. Předkládá všechna známá fakta, ale nechává i prostor pro fantazii čtenářů. Stále nejpravděpodobnější je teorie, že výbuch způsobil dopad meteoritu. Klip z YouTube (obsahující záznam z televizního pořadu) ukazuje, jak by to vypadalo, kdyby meteorit o stejně ničivé síle dopadl na New York.


Štítky:

Bill Gates byl naposledy v práci ... a teď jde zachránit svět

Jsou dvě možnosti, jak absolvovat prestižní americkou univerzitu. Buď chodíte několik let na přednášky, poctivě studujete a absolvujete všechny zkoušky. Anebo ze školy odejdete, založíte jednu z nejúspěšnějších firem světa a po třiceti letech získáte čestný doktorát. Ten druhý způsob je zdlouhavější, ale zajímavější. Zhruba toto poselství měl Bill Gates loni k absolventům Harvardu, kam si také on přijel opožděně pro svůj akademický titul.

Se stejnou nadsázkou lze říct, že jsou i dva způsoby, jak se snažit zachránit svět. Ten první je pustit se do toho ve dvaceti, kdy má člověk nejvíc energie a odhodlání. Bojovat proti systému, ve kterém se úspěch měří množstvím peněz a v němž se prohlubují rozdíly mezi bohatými a chudými. Takových idealistů jsou spousty, ale většina z nich dřív nebo později „dostane rozum“ a stane se součástí stejného systému.

Anebo je druhý způsob. Tu počáteční energii vložit do budování úspěchu a hromadění peněz. Tak jako Bill Gates. Coby zakladatel a mnohaletý šéf Microsoftu získal pověst nejen počítačového vizionáře, ale také bezskrupolózního byznysmena, uzurpátora trhu a nemilovaného monopolisty. Minulý týden definitivně opustil Microsoft a chce se na plný úvazek věnovat záchraně světa. Samozřejmě ho nezachrání, ale máme několik desítek miliard dobrých důvodů věřit tomu, že i na tomto poli vykoná kus práce. Jak rovněž v posledních dnech oznámil, ze svého současného jmění ve výši 58 miliard dolarů odkáže svým potomkům jen nepatrnou část.

Média jsou plná byznysmenských „nekrologů“ muže, který je nejen už téměř dvě desítky let jedním z nejbohatších lidí světa, ale také ikonou proměny, které tomuto světu přinesly osobní počítače a později Internet. Shodují se v tom, že byť ji Bill Gates žádným zásadním objevem ani konkrétním činem neodstartoval, tak ji nepochybně zásadně formoval. Pozitivně i negativně.

Připomínají také to, že z Microsoftu odchází jeho zakladatel v momentě, kdy tato firma pozvolna ztrácí svou dominanci a vliv. Určitě nezanikne a bude i nadále silnou úspěšnou firmou. Ale tak jako revolucionáři obvykle nepřežívají příliš dlouho své revoluce, střídá nyní éru Microsoftu éra Googlu. A je symbolické, že Bill Gates u toho už nechce být.

Pro nás uživatele pécéček zároveň odchází muž, kterého bylo krásné a pohodlné nenávidět. Kdykoliv nám „zmrznul“počítač, něco nefungovalo (a nemuselo to být ani vinou Microsoftu) nebo nám moderní technologie nějak komplikovaly život, měli jsme proti komu obrátit svůj hněv. Bill Gates se stal hrdinou mnoha vtipů, na veřejnosti čelil několikrát útoku šlehačkových dortů a my ostatní jsme ho různými způsoby mohli „likvidovat“ aspoň v počítačových hrách. Stal se součástí populární kultury i v tom smyslu, že byl hrdinou řady filmů, knih i jiných děl. Jeho image nebyla bezproblémová a často spíš negativní.

Bez ohledu na tohle všechno je zřejmé, že je nositelem úžasného příběhu a že byl až doposud ve své kariéře doslova po všech stránkách neuvěřitelně úspěšný. Navzdory mínění mladých idealistů také bezpečně prokázal, že lze konat dobro vyděláváním peněz a službou systému, který často kritizujeme pro jeho údajnou nelidskost. Ale je to jen prázdné klišé. Historie si Billa Gatese bude pamatovat možná jako nejvýznamnější osobnost doby, ve které žijeme.

A to ještě ani nezačal zachraňovat svět.

Štítky: ,

Kdo je "nejvlivnější intelektuál" ... a proč je to jedno

V českých médiích to zašumělo v souvislosti s anketou o nejvlivnější světové intelektuály, jejíž výsledky zveřejnily americký časopis Foreign Policy a britský časopis Prospect. Většinou se připomínalo to, že se na stohlavém seznamu objevil také Václav Havel.

Jenže to byl ve skutečnosti neúspěch: když oba časopisy dělaly před třemi lety tuto anketu poprvé, skončil bývalý český prezident v hlasování čtenářů na čtvrtém místě. Tentokrát se vůbec nedostal do zveřejněné první dvacítky. Byl pouze na seznamu, který sestavují redaktoři a z kterého se při hlasování vybírá.

Zdánlivě zajímavější je fakt, že do první desítky nanominovali čtenáři výhradně osobnosti spojené s islámem. V mnoha novinách se objevily titulky ve smyslu „nejvlivnějšími intelektuály jsou muslimové“ a podobně. Ovšem ani to není pravda. Anketa vypovídá ve skutečnosti o tom, jak se změnil význam Internetu v té části zeměkoule, které pejorativně říkáme „třetí svět“.

Zmíněná anketa není ničím jiným než chytrým marketingovým nástrojem. Podobně jako třeba anketa Osobnost roku, kterou každoročně vyhlašuje časopis Time. Je to dobrý způsob, jak nějaké periodikum může docílit toho, aby o něm informovala ostatní média, a to včeně konkurece.

Seznamy „nej“ osobností publikují mnohá média. A tak můžeme pravidelně číst nebo slyšet o nejvlivnějších byznysmenech, nejvlivnějších lékařích nebo třeba nejvlivnějších včelařích. Hledání „nejvlivnějšího intelektuála“ odpovídá čtenářskému profilu obou časopisů, který je složen především z akademiků, novinářů, spisovatelů či politických konzultantů.

Kdo je nejvlivnější intelektuál, zajímá i nadprůměrně vzdělaného Evropana nebo Američana jen jako kuriozita, kterou se lze dozvědět ráno z novin při mazání rohlíku máslem. Není to nic, čeho by se aktivně účastnili. Lidi žijící v takzvané západní civilizaci vzrušovalo slovo intelektuál naposledy v šedesátých letech. Dnes je zvláštním terminologickým dinosaurem.

Foreign Policy a Prospect navíc nehledají pouhé intelektuály, ale „veřejné intelektuály“. Definují je jako tvůrce důležitých myšlenkových konceptů, kteří jsou zároveň stále aktivní ve veřejném životě. To je samo o sobě problematické: „být aktivní“ je jen eufemismem pro „být známý“.

A víme dobře, jak to v éře celebrit funguje. Známým se nestane nositel mimořádných myšlenek, ale mimořádného příběhu. Za vlivné považují redaktoři obou časopisů třeba bývalého prezidentského kandidáta Alberta Gorea či invalidního popularizátora vědy Stephena Hawkinga. Ale jsou tihle dva osobnostmi, které si představíme pod pojmem „vlivní intelektuálové“?

Právě Václav Havel je dalším příkladem ze stejné škatulky. Jeho životní osud je pozoruhodný a vzrušující. Havel je kladným sympatickým hrdinou budícím respekt. Ale jeho myšlenkové koncepty, tvořené skuhráním nad existencí supermarketů či rezidenčních čtvrtí kolem velkých měst, jsou jen typickým kolovrátkovým klišé. Těžko můžou někoho nebo něco ovlivnit.

A tím se dostáváme k podstatě věci. Když před necelými třemi lety skončil Havel ve stejné anketě na čtvrtém místě, stačily mu k tomu ani ne dva tisíce hlasů. Dovedeme si představit, čí hlasy to byly – nejspíš evropských a amerických levicových akademiků, zamilovaných do příběhu disidenta, který prožil komunismus, stal se postomunistickým prezidentem a teď kritizuje kapitalismus. Jaký exot!

Na prvním místě skončil před třemi lety Noam Chomsky. Hlasující ovšem téměř jistě neocenili jeho brilantní lingvistické teorie, s kterými oslňoval akademický svět už před třiceti lety, nýbrž jeho extrémní názory a také extrémní životní příběh. Ovšem i jemu k vítězství stačilo necelých pět tisíc hlasů.

Letos to byla úplně jiná liga. Podle organizátorů přišlo zhruba půl miliónu hlasů. Znamená to, že oba časopisy mají pětadvacetkrát víc čtenářů než před třemi lety? Ale kdepak. Pouze zafungovala takzvaná kolektivní inteligence webového obsahu. Informace o hlasování se šířila prostřednictvím elektronické pošty, blogů i internetových sociálních sítí.

Pomohla i tradiční média. Časopis Foreign Policy napsal, že když se zmínka o hlasování objevila v jednom tureckém deníku, přišly vzápěti desetitisíce hlasů pro Fethullaha Gulena. Ten také v anketě zvítězil. Hlasy mu neposílali žádní fanatici, ale v drtivé většině vzdělaní a civilizovaní muslimové. Ani pro ně nemá termín „intelektuál“ valný význam. Ale fascinovala je možnost porazit západní civilizaci takzvaně na jejím hřišti.

Internet je dobrou metaforou demokracie. Dává hlas většině a řídí se podle něj. Tím je však zároveň velmi zranitelný. Když je většina apatická nebo neaktivní, můžou se prosadit dobře motivovaní a angažovaní stoupenci menšinových názorů. Ti pak podle pravidel demokracie poměrně snadno zvítězí. Známe to z historie. A obvykle první věc, kterou po svém vítězství udělají, je omezení demokracie.

Internet je zároveň typický intelektuální koncept. Web umožňující sdílení obsahu revolučním způsobem změnil to, jak spolu lidé komunikují. Jeho architekti věřili v dobrý úsudek a vkus lidí, kteří ho budou používat. Mýlili se – tak jako se intelektuálové mýlí téměř vždy. A právě anketa hledající nejvlivnějšího intelektuála ukázala, jak snadno manipulovatelné a křehké prostředí Internet představuje.

Co ještě dobře dokumentuje bezvýznamnost ankety? Že na žádném z předních míst nefiguruje nikdo z těch intelektuálů, kteří dali naší civilizaci Internet. To je přitom to nejdůležitější a nejvlivnější, co teď máme.

(Psáno jako komentář pro LN).

Štítky: ,

pátek 27. června 2008

Minulý týden …

… jsem tu svou úvahu o světě natáčeném na mobily odpíchl od videa zaměstnance ruské firmy, kterému rupne v kouli a začne demolovat kancelář. Už v momentě, kdy šlo poslední číslo Reflexu do tiskárny, jsem věděl, že jsem naletěl … stejně jako statisíce lidí všude na světě. K videu se přihlásili tvůrci hollywoodského filmu Wanted, konkrétně jeho ruský režisér Timur Bekmambetov, který o tom napsal rusky na svém blogu. Jde tedy o další kousek takzvané virální reklamy, jejímž cílem je nadchnout co nejvíc lidí něčím pozoruhodným a pak je uvést do trapné situace odhalením, že jde ve skutečnosti o pečlivě připravenou reklamu.
Jistě, mohl bych podobně jako ostatní tvrdit, že mi to bylo jasné od první chvíle, kdy jsem zmíněné video viděl, a že si jen hlupák mohl myslet, že se něco takového stalo. Konec konců i deset let starý klip zvaný Bad Day, který pro zmíněné ruské video mohl (ale nemusel) být inspirací, byl podvrh a vznikl z důvodu propagace firmy vyrábějící bezpečnostní software. Je na něm zachycen zaměstnanec v kancelářské kóji, kterého na jeho pécéčku něco tak rozzlobí, že ho popadne a rozfláká. Pozorní diváci si však všimli, že klávesnice nebyla propojena s počítačem, takže vše byla pouze herecká etuda.
Nebudu si však honit tričko. Ano, to ruské video mi bylo podezřelé, ale to je mi každý webový obsah, který mě zaujme svou originalitou a výjimečností. „Too good to be true,“ říkají Angličané, a platí to o všech dobrých věcech na Internetu. Takže pravda je taková, že jsem neměl ani šajna, jak to s tím ruským magorem je. Teď už to vím: Bekmambetův film měl shodou okolností světovou proemiéru v Londýně právě v den, kdy jsem zmíněný sloupek psal (tedy 12. června). V Česku půjde do kin 26. června. Hraje v něm mimo jiné Angelina Jolie a Morgan Freeman.
Některé exteriéry se natáčely v Česku. Prý je to slušná, profesionálně udělaná podívaná.
Virálních kampaní jsou spousty. Nejlépe fungují na videu, protože to je rychlé a srozumitelné médium. Zhruba ve stejné době jako magor v kanceláři dobývalo YouTube i další servery video partičky mladých lidí, která zvonícími mobily „upeče“ pár zrnek kukuřice tak, že z ní udělá popcorn. To je samozřejmě nesmysl. popcorn se tímhle způsobem vyrábí v mikrovlnce, ale záření z mobilu nemá ani náhodou takovou energii, aby dokázalo něco podobného. Ale video přesto shlédly na YouTube milióny lidí. Je chytře (rozuměj uvěřitelně) natočené. Zadavatelem téhle kampaně byl nikoliv překvapivě výrobce handsfree naslouchátek do ucha.
Že jde v tomhle případě o virální video, ovšem neznamená, že nám mobily neudělají z mozků škvarky. Mimochodem, v souvislosti se zmíněným klipem jsem si na webu přečetl případný komentář: „Nosím mobil za opaskem, bluetooth nepoužívám. Jestli si mám vybrat mezi ozařováním mozku, nebo pinďoura, volím mozek. Nejsem Paroubek, mé sexy centrum je tam, kde má být.“ Dobrý postřeh.
A zrovna tak bychom neměli ztrácet ostražitost před pošuky Ti Rusové to možná zahráli, ale i tak se v kancelářích děje hodně divných věcí. V souvislosti s videem propagujícícm Bekmambetovův film jsem na webu narazil na slušnou sbírečku podobných kousků. Nejsou sice tak dokonalé, ale to zase dává určitou naději, že by mohly být pravdivé. Na jednom z nich je zachycen manažerský mítink, který jeden z účastníků stále přerušuje telefonováním. Skončí to tak, že se na něj přednášející vrhne a omlátí mu hlavu o stůl. A na jiném videu je zase kancelář, ve které sedí čtyři muži a celkem atraktivní žena. Zřejmě čelí neustálým sexuálním poznámkám a pohledům, takže zničehonic přeruší práci, pomalu se svlékne do naha a odejde. Měli byste vidět tváře jejích kolegů!
Nejspíš to budou také nějaké kampaně, možná už dávno zapomenuté, nebo naopak ještě čekající na pointu. Ale obě jsou to scény, které se mi v minulosti v nejrůznějších kancelářích už přehrály v hlavě. Netušill jsem, že je někdy uvdím v reálu. Nebo aspoň tom internetovém poloreálu.
Too good to be true.

Štítky:

středa 25. června 2008

Tip pro chytrý dav. Investujte do toho, co máte rádi

O „moudrém davu“ se těžko píše, i když do novin je to pořád lepší než na webu, kde víte, že sotva text dopíšete, bude ho komentovat banda psychopatů. Na druhou stranu je nepopiratelné, že „moudrý dav“ pomohl vytvořit unikátní Wikipedii, pomáhá (aniž si to nějak zvlášť uvědomuje) prodávat zboží v internetových obchodech a dělá spoustu dalších zajímavých věcí.

Posledním trendem je zkusit „vymačkat“ z davu nejen informace (angličtina pro to má termín „crowdsourcing“), ale také nějaké peníze („crowdfunding“). A nikoliv nějakým hloupým fousatým trikem („Jsem vdova po nigerijském ministru hospodářství ...“), nýbrž s chytrou rafinovaností.

Příklad: webová firma Sellaband umožňuje fanouškům neznámých kapel, aby do nich investovali. Každý si může koupit jednu i víc akcií po deseti dolarech. Když se jich prodá tisíc, zaplatí Sellaband zmíněné skupině čas v nahrávacím studiu a vydání cédéčka. Akcionáři tak získají nejen profesionální nahrávku svých oblíbenců, ale když bude prodej úspěšný, také odpovídající podíl na zisku. Web existuje něco přes rok a první kapely prý už svým fanouškům vydělávají.

Jiný příklad: irská firma Catwalk Genius nabízí to samé, ale začínajícím módním návrhářům. Jejich příznivci si mohou kupovat akcie po 15 Euro. Když se jich vybere 70 tisíc, dostane návrhář tuto sumu na vytvoření originální kolekce. Dál to funguje jako s kapelami. Irové teprve začínají, ale o peníze internetových uživatelů už soupeří přes padesát návrhářů.

Je to dobrý způsob, jak moudrý dav angažovat a zapojit do svého byznysu. Názory lidí podložené jejich vlastními penězi mohou pomoci prosadit se tomu nejlepšímu, a je jedno, jestli je to muzika, móda nebo cokoliv jiného. Hloupá je jen jedna věc: žádný moudrý dav není tak šílený, aby investoval do novinového sloupkaře.

(Psáno jako sloupek pro slovenské noviny Sme).

Důležité upozornění: Poznámka o PSYHOPATECH se SAMOZŘEJMĚ netýká chytrých, milých a autorem milovaných komentátorů tohoto blogu. To dá rozum.

Štítky: ,

pondělí 23. června 2008

Slovní mračno tohoto blogu

Která slova používám nejčastěji? Na tomto blogu to jsou: "že", "jsem", "jako", následované například "ale", "když", "tak" a "který". Spojeno ve větu mi to zní jako absurdní báseň. "Jsem" ani "že" mě nepřekvapuje, "ale" jsem tak vysoko nečekal. Jsem zřejmě plný paradoxů. Aplikce Wordle umí vytvářet různě formátovaná a různě barevná "slovní mračna" z textů, které zadáte do webového formuláře. Je to zábavné a poučné. V galerii najdete "slovní mračna" třeba známých písňových textů (Imagine), politických projevů ("Mám sen!") či slavných povídek (Saroyan). Dobrá společnost, tak zkuste prozkoumat i své texty. Ale ... no nic.


Štítky: ,

neděle 22. června 2008

Zavádět kvóty je hloupost

Téměř nepozorovaně proběhl ve čtvrtek Mezinárodní den rovnosti mužů a žen. Není divu. Být okurková sezóna, nejspíš by deníky přinesly obvyklé rozhovory s ženskými aktivistkami, které by si postěžovaly například na malé zastoupení žen v české politice.

Okurková sezóna však není, protože se v přímém mediálním přenosu rozpadá Strana Zelených a s ní zřejmě i celá koalice. Feministky může těšit, že hlavní roli v tom hrají právě političky.

Je roztomilou ironií, když si ředitelka Fóra 50 procent pochvaluje, že právě Zelení mají ze všech stran největší zastoupení na kandidátkách pro krajské volby. Možná si nevšimla, že je to strana, pro kterou se pobyt ve vysoké politice právě uzavírá.

Nemáme nejmenší tušení, kdo jsou ty kandidátky zač, jaké mají zkušenosti nebo které názory v ideově amorfní straně zastávají. Máme se radovat z pouhého faktu, že jsou ženy? Činy a zejména výroky poslankyň Jakubkové a Zubové z posledních týdnů musí přinést vystřízlivění i největším zastáncům politické "genderové rovnosti".

Těžko říct, kde se vzalo klišé, že ženy přinášejí do politiky samy o sobě jakousi novou kvalitu a že ji tedy mohou učinit lepší. Pravda je taková, že lepší politiku mohou dělat pouze lepší lidé. A je pravda i to, že politika dává vyniknout lidem s vlastnostmi, které spíš odsuzujeme. Jsou to ambicióznost, agresivita, lačnost po vlivu a moci, neschopnost empatie, bezohlednost.

Psychologové Babiak a Hare vydali před několika lety besteller Hadi v oblecích, ve kterém dokumentují, že ve špičkovém byznyse mají často největší úspěch psychopati. Platí to i ve špičkové politice. Jestliže se ženy v těchto dvou sférách dostatečně neprosazují, bral bych to spíše jako kompliment.

Je iluzí chtít prostředí poháněné adrenalinem a mužskými hormony nějak vylepšit. A je také nesmyslné chtít toho dosáhnout obecně nějakým "ženským principem". Kvóty v politice jsou nelogické a založeny na špatném předpokladu, že podíl žen v politice by měl v ideálním případě kopírovat podíl mužů a žen obecně, tedy být padesát na padesát.

Nikoliv. Máme-li zavést kvóty, pak výsledný poměr musí vycházet z podílu mužů a žen ochotných jít do politiky. Každý psycholog vám potvrdí, že procento žen s ambicí uspět v politice je významně menší než procento takto ambiciózních mužů. V důsledku to znamená překvapivý fakt: že ženy to mají v politice naopak snazší.

CVVM dělalo na jaře průzkum, z kterého vyplynulo, že jen každý stý člověk si myslí, že ženy mají větší možnost prsadit se ve vyské politice než muži. Hrdě se k tomuto názorovému extrémismu hlasím.

Ano, jsem přesvědčen, že když se dostatečně inteligentní, schopná a zároveň ambiciózní a bezohledná žena přihlásí na libovolném stranickém sekretariátu, bude mít víc šancí na kariéru než stejně charakterově vybavený muž. Ten tam narazí na armádu stejných vlčáků. Žena je favorizovaná jen tím, že o politiku vůbec stojí. Má víc šanci už dnes, a to bez kvót.

Snaha zavádět kvóty je nesmyslná. Jako první je v Česku nasadili právě Zelení, a jejich dnešní situace dobře dokumentuje, kam to vede. Ano, měli a mají na kandidátkách nejvíc žen. Místo jednolité armády psychopatů se tak do politiky dostali zvláštní, těžko pochopitelné bytosti, které nevědí ani to, zda o to vůbec stojí.

Poslankyně Jakubková loni v prosinci tvrdila v Českém rozhlasu: "Nepřišla jsem do sněmovny dělat politiku." A poslankyně Zubová je zase v podivuhodném tandemu se svým manželem, který ji v kritických chvílích zastupuje, případně o jejích politických krocích mluví v množném čísle. "Nejsme hlasovací panáci," vzkázal například šéfovi Zelených po prezidentské volbě.

Je to dobrá lekce pro Martina Bursíka, který u Zelených prosazoval pozitivní diskriminaci, a teď mu ve vedení strany dělají problémy všechny ženy kromě té, s kterou má poměr. V nedávném rozhovoru s Lidovými novinami sice stále tvrdil, že ženy politiku kutivují, ale zároveň dodal, že s některými neudělal "dobrou zkušenost". Prý proto, že jejich "logické uvažování občas pohybuje v nějakých ... jiných sférách."

Myslel zřejmě ty kultivované a příjemné sféry lidského porozumění. Jsou bohužel úplně jinde než politika.

(Psáno jako komentář pro LN).

Štítky: ,

pátek 20. června 2008

Tak koho dnes potrestáme zbytečným telefonátem?

Cože? Opravdu někdo myslí vážně návrh, že budeme platit mobilním operátorům také za přijaté telefonní hovory? Ano, takový je návrh Evropské komise, respektivě komisařky Viviane Redingová. Je to stejná žena, která loni zákazníkům vybojovala o něco levnější mezinárodní hovory v rámci EU. A teď nás chce naopak potrestat tímhle.

Ovšem dřív než vyskočíme z kůže, měli bychom se nad jejím návrhem zamyslet s chladnou hlavou. Má totiž svou logiku a - byť asi většina nebude souhlasit - také jistý půvab. Tak předně: rozdělení nákladů za telefonní hovor není žádnou novinkou. Je běžné v mnoha zemích světa a zažili ho i čeští zákazníci, byť zřejmě jen jejich velmi nepatrná část. Za příchozí hovory se platilo na počátku devadestých let za telefonování v síti, která dodnes funguje a jejíž čísla začínají předvolbou 601. To byly mobily ještě exkluzivním zbožím a jedním z atributů českého "divkého kapitalismu".

Placení za příchozí hovory je běžné i dnes, a to v rámci roamingových služeb. Když jste v zahraničí a přijmete hovor z domova, platíte éobvykle víc než člověk, který vám volá. V tom je logika toho, že s nápadem přichází právě evropská administrativa. Zpoplatněním příchozích hovorů se vnese určitý řád a větší jednoduchost do tarifů a plateb, a to bez ohledu na to, kde v Evropě jste a kam voláte.

Redingová tvrdí, že nový systém výrazně sníží administrativní zátěž operátorů, kteří si musí hovory mezi svými sítěmi složitě přepočítávat a proplácet. Podle Redingové by to mělo mít dopad na pokles cen hovorů. Tomu můžeme, ale nemusíme věřit. Skepický zákazník, zvlášť ten z Česka, dobře ví, že každá změna je k horšímu. Dá se tedy čekat, že zavedení nového systému by operátoři vzali jako dobrou příležitost, jak od nás vytahat víc peněz.

Sami operátoři včetně těch českých se však kupodivu staví k návrhu skepticky. Na otázky novinářů odpověděli mluvčí všech tří českých operátorů, že by nový systém nezavedli a že o tom ani neuvažují. Proč, když by to pro ně bylo tak výhodné? Odpověď je jednoduchá: ono by to hodně změnilo způsob, jakým telefonujeme. A v celkovém balíků by příjmy téměř jistě poklesly.

Jak je to možné? Jen se pozorujme. Spousty hovorů dnes neplatí ani volaný, ani volající. Ve skutečnosti jdou na účet našich zaměstnavatelů, v lepším případě soukromých, v tom horším státních. Volají si tak příbuzní, známí i kamarádi. V Česku, kde se drobné okrádání zaměstnavatele bere jako norma či spíše povinnost, je to zvlášť rozvinuté.

Britský deník Daily Mail otiskl před časem článek o zajímavých slovech, které existují jen v určitých jazycích. Z češtiny vybral takzvané "prozvánění". Však to známe. Vytočíme číslo příbuzného, necháme jeho telefon jednou cinknout a rychle položíme. On nám vzápětí zavolá zpátky, ovšem z pevné linky v kanceláři nebo ze služebního mobilu. Kromě češtiny prý toto slovo existuje jen ve slovenštině.

No a v tom je půvab návrhu, aby náklady za hovor nesly obě strany. Je celkem pravděpodobné, že budeme telefonovat méně, efektivněji a více s rozumem. Než vytočíme něčí číslo, dobře si promyslíme, jestli s ním opravdu potřebujeme mluvit. A hlavně jestli on potřebuje a chce mluvit s námi. Nebudeme ho totiž už okrádat pouze o čas, ale i o peníze. Ubyde tlachání a nesmyslných telefonátů z nudy. Zároveň nepochybně stoupne procento promeškaných, či lépe řečeno úmyslně nezvednutých hovorů.

Nemůžu si pomoci, ale mně se to líbí.

Štítky:

čtvrtek 19. června 2008

Tlusťochu, zaplať!

Minulý týden vzbudily velký rozruch reklamy, které zveřejnily dva deníky v americké Filadelfii a které propagovaly novou leteckou společnost s revolučním způsobem stanování cen letenek. V čem spočívá? Zákazníci neplatí jednotnou cenu, ale sumu vypočtenou podle své váhy.

Jinak řečeno, v reklamě například stálo: "Cesta z Filadelfie do Los Angeles, 4,50 dolarů za kilogram". Do přepravované hmotnosti se započítává jak váha pasažéra, tak jeho zavazadla. Jak tvrdí společnost Derrie-Air, pokud se obojí vejde do 90 kilogramů, zaplatí pasažér až o polovinu méně, než u konkurence. Smůlu mají samozřejmě dvousetkilogramoví tlusťoši (v Americe jich není málo), kteří naopak zaplatí víc.

Jak asi správně tušíte, žádná taková společnost neexistuje a reklamy byly fiktivní. Údajně šlo o kampaň placenou mediální agenturou, která chtěla otestovat, jak lidé reagují na inzerci v tisku. Našvala ovšem jak lidi z reklamního byznysu, tak samozřejmě i tlouštíky. Na webu se objevila také výborně udělaná webová stránka dotyčné společnosti. Zda i ta je součástí kampaně, anebo se nápadu už bezplatně ujali vtipálci, není známo.

Celá věc má ovšem přesah do reality. Pro letecké společnosti zužované raketově rostoucími cenami paliva začínají být pasažéři s nadváhou opravdu problémem. Deník New York Times nedávno napsal, že letecké společnosti uvažují o tom, že z pilotních kabin odeberou kompletní pilotní manuály. Piloti je prý stejně nikdy nepoužívají, takže jde o zhruba patnáct kilogramů zbytečně přepravované váhy. Ročně tak bude možné ušetřit desítky tisíc dolarů.

Co z toho plyne? Kdyby všichni Američané (a pochopitelně nejen oni) zhubli na správnou váhu, ušetří aerolinky milióny. Tolik k problému "tlouštíci". Jen mě osobně trochu děsí, kdy někdo nastolí problém "dlouháni".

Štítky: ,

Iluze o fotografech …

… jsem ztratil velmi brzy. Bylo to někdy v druhé polovině osmdesátých let, kdy jsem studoval vysokou školu a přátelil se s jedním fotoreportérem zaměstnaným v novinách. Seděli jsme v pražské kavárně Slávie, když na nábřeží přímo pod našimi okny porazilo auto chodce.

Můj kamarád se okamžitě zvedl od stolu a vyběhl ven. Velmi jsem ho v tu chvíli obdivoval, protože sám něco takového nedokážu. Pokud je to jen trochu možné, přenechávám starost o případné oběti někomu dalšímu. Nemám rád pohled na krev ani utrpení. Jsem zbabělec.

O to větší bylo mé překvapení, když můj přítel ležícímu muži nezačal pomáhat, nýbrž ho fotografovat. Z různých úhlů, z blízka i z nadhledu. Naštěstí se ukázalo, že se nic vážného nestalo, takže fotograf udělal pár posledních snímků, jak lidé pomáhají otřesenému chodci na nohy, a vrátil se zpátky do kavárny.

Tvářil se zklamaně, což mě ještě více rozladilo. Řekl jsem mu něco v tom smyslu, že když je někdo u nehody, neměl by oběti fotografovat, ale spíš se jim snažit pomoct. Kamarád se na mě podíval velmi překvapeně. „Pomoct může každý. Přece jsi to viděl. Ale když má u sebe někdo fotoaparát, má povinnost fotit.“

Vzpomněl jsem si na to před pár dny, kdy jsem na webu viděl video pořízené bezpečnostní kamerou v jakési ruské obchodní firmě. Jednoho z manažerů tam popadl amok a začal likvidovat vybavení kanceláře i ohrožovat ostatní zaměstnance. Jednu ženu dokonce zranil hozeným monitorem.

Jedna věc je fascinující. V kanceláři bylo v tu chvíli kolem deseti lidí, minimálně polovina muži. Nikdo se však nesnažil muže uklidnit. Ne že by se ho báli. Někteří se k němu přiblížili téměř na dotyk. Ale to jen proto, aby získali lepší záběry. Natáčeli totiž vše na své mobilní telefony. Některé takto pořízené záběry se později rovněž daly najít na Internetu.

Moderní technologie udělaly prakticky z každého z nás reportéra. Máme mobilní telefony, kterými kdykoliv můžeme pořídit snímky či video. A jsme připraveni to udělat. Stali jsme se profesionálními pozorovateli světa kolem sebe. Ale už nám naopak moc nejde stát se také jeho součástí. Když se kolem nás něco dramatického děje, patří naše první myšlenky mobilnímu telefonu. Má dost nabité baterie? Je dost místa na paměťové kartě?

Děsím se chvíle, kdy mě na ulici přepadne parta výrostků. Jeden z nich se rozmáchne, aby mě vzal baseballovou pálkou do hlavy. „Proboha, nechte toho!“, ozve se výkřik kolemjdoucího. Ruka s pálkou výrostkovi klesne. Pár napjatých vteřin. Kolemjdoucí ulehčeně vydechne. „Tak už můžete. Neměl jsem zapnutý mobil.“

(P.S. Ano, už vím, že zmíněné záběry jsou součástí virální kampaně nového filmu. Něco o tom napíšu, tyhle věci mě fascinují a zároveň zlobí).

Štítky:

středa 18. června 2008

Dobrá rada? Hlídejte si svou pornografickou sbírku

Před pár lety jsem se setkal s mužem, který měl zajímavý podnikatelský záměr. Chtěl provozovat pornostránku, kde by známí lidé zpřístupnili, co si sami z tohoto žánru na Internetu prohlížejí nebo dokonce stahují do svých počítačů.. Zkrátka taková trošku odvázanější forma známého rčení: „Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, jaký jsi.“

Přistihl jsem se, že hned v duchu začínám tipovat, co asi zajímá lidi, které znám. Pikantní představa! „Ovšem pochybuji, že vám tohle někdo dobrovolně řekne,“ řekl jsem. „Někde začít musím,“ pokrčil muž rameny, „a tak mě napadlo, že byste mohl být mezi prvními.“ To byla odplata za to, že jsem se o internetové pornografii sem tam zmínil ve svých článcích.

Sice mně lichotilo, že mě dotyčný člověk řadí mezi známé lidi, ale i tak jsem jeho nabídku s díky odmítl. Ale vzpomněl jsem si na něj minulý týden, kdy americký deník Los Angeles Times zveřejnil, že na webu jednoho z nejznámějších a nejctihodnějších amerických soudců byla objevena pornografie. Na tyto soubory sice nevedly žádné odkazy, ale byly veřejně přístupné.

Nechme kritiku zmíněného soudce americkému tisku. Soudce problémovou část webu okamžitě zablokoval, ochotní uživatelé však ještě předtím stačili zkopírovat její obsah i na další stránky. Hned jsem si – z ryze novinářského zájmu, pochopitelně – soudcovy libůstky prohlédl. Nic extrémního ani mimořádného, zkrátka taková pěkná sbírečka.

Zkusil jsem také zjistit, jak dopadl podnikatelský záměr dotyčného člověka. odpověděl mi, že projekt nakonec nerealizoval. „Představte si, že mi svá oblíbená videa nechtěli ukázat ani pornoherci!“, napsal zklamaně. Vlastně je to stará známá věc: že tím nejintimnějším pro nás nejsou partie, které zakrýváme spodním prádlem, nýbrž naše myšlenky. Chudák soudce.

(Sloupek pro slovenský deník Sme).

Štítky: ,

úterý 17. června 2008

Co s fotografiemi, které nám kazí snídani?

Asi to nevíte, ale čeští žurnalisté mají už deset let svůj etický kodex. Syndikát novinářů, při kterém zároveň působí etická komise, připomněl toto výročí ve středu konferencí na toto téma. Kromě diskutujících a organizátorů se počet účastníků dal spočítat na prstech jedné ruky.

Všechny významnější redakce obdržely pozvánky, ale z aktivních novinářů nedorazil prakticky nikdo. Jako by vše kolem etiky bylo v Česku jasné a téma nudné! A tak za skutečnou oslavu desetiletého výročí lze považovat až zveřejnění "nahých" fotografií Jiřiny Bohdalové den poté.
A hned je najednou o čem mluvit. Etikou se v komentářích i názorech ohání kde kdo.

Předsedkyně etické komise zvoní od rána telefony reportérů, kteří potřebují nějaké oficiální stanovisko. Není divu. Fotografie postarší dámy bez šatů, otištěná na titulní straně, by způsobila skandál všude na světě. A jestliže jde zároveň o známou a oblíbenou herečku, je to nahrávka přímo na debatní smeč.

Když se v deníku Aha rozhodovali o otištění snímků, museli vědět tři věci. Za prvé: Že způsobí velký rozruch. Nikoliv obsahem samotných snímků, který je nezajímavý, nevkusný a bez jakékoliv zpravodajské hodnoty. Skoro bych se vsadil, že se většina lidí bude pohledu na dotyčné fotografie vyhýbat, asi jako když klopíme oči, když se blízko nás stane nějaká ošklivá nehoda.

Ale co činí čtvrteční vydání deníku Aha pozoruhodným a zajímavým, je právě rozhodnutí fotky zveřejnit. S tím souvisí i druhý fakt, který v redakci museli vědět. Totiž že otištěním fotografií nikoho nepotěší, nejméně pak samotnou aktérku. Že jí tím uvedou do nepříjemné a osobně obtížné situace, zkrátka že jí ublíží. A konečně za třetí: že mnoho lidí včetně svých loajálních čtenářů můžou rozzlobit, a dokonce do té míry, že přestanou list kupovat. Přesto fotografie otiskli.

Jejich argumenty jsou jasné. Jiřina Bohdalová nebyla na soukromé dovolené, ale na výletě takzvaných celebrit, tedy lidí, kteří do značné míry obchodují se svým soukromím. Je komické, když novinový článek zprostředkovaně herečku cituje, jak lituje, že na zájezd vůbec jela. Člověk nemusí být čtenářem bulvárního tisku, aby věděl, že na ně jezdí pravidelně už mnoho let. A najednou lituje.

Je to ovšem argument ospravedlňující zveřejnění doryčných fotografií?Deset let existující kodex novinářů nám v hledání odpovědi moc nepomůže. Píše se v něm povšechně o požadavku narušit soukromí sosob a o tom, že novinář dotčené osoby nesmí "dostat do nesnází nebo osobní tísně". K obojímu došlo.

Skutečné hranice etiky však nikde na světě neurčují kodexy, nýbrž konkrétní kauzy. A velmi často tyto mezní situace "prohledává" bulvární, nikoliv seriózní tisk. Z tohoto pohledu může být otištění fotografií Jiřiny Bohdalové důležité.

Debata se točí kolem otázky, zda fotoreportér Aha (a je celkem jedno, zda jde opravdu o čtenáře, anebo profesionálního fotografa) atakoval hereččino soukromí, anebo zda naopak sama herečka atakovala veřejný prostor svou nahotou. Tento fakt by teoreticky mohl hrát roli při případném občanském sporu.

V Americe by ho noviny zřejmě vyhrály, protože platí precedenty, podle kterých nejsou fotografie pořízené ve veřejném protoru nebo viditelné z veřejného prostoru narušením soukromí. Jinak řečeno, když fotograf nepřelézá ploty, neleze po stromech nebo nekrouží nad soukromými pozemky ve vrtulníku, může si fotografovat, co chce.

Ale zároveň platí, že v Americe by tuto fotografii noviny nikdy neotiskly. Nezveřejňují snímky, na kterých je nahota, drastické záběry ani nic jiného, co by čtenářům mohlo zkazit snídani. Ne proto, že jsou lepšími novináři a mravnějšími lidmi než my. Důvod je pragmatický: nemůžou si dovolit ztratit čtenáře. Kdykoliv se byť jen dotknou křehkých hranic vkusu nebo morálky, poznají to podle dopisů rušících předplatné.

Pro média není nic horšího než hněv jejich konzumentů. Etická pravidla nevznikají z idealismu, ale z potřeby. Závidíme často například Německu či Británii jejich tiskové rady, které stanovují pravidla a umějí umravnit i bulvární tisk. Ale zapomínáme, že nevznikly samy od sebe, ale protože se novináři a vydavatelé bránili tlaku na přísnější zákony či dokonce regulaci.

Možná se právě teď rozhoduje o našem soukromí. Nejde už vůbec jen o profesionální novináře. Jen v minulých dvou týdnech jsme měli hned několik kauz, na jejichž počátku byli pohotoví amatéři. Namátkou telefonem nafilmovaná facka v železnorudské škole či záběry premiérovy kolony uhánějící dvousetkilometrovou rychlostí. Tecnické prostředky dnes každému umožňují zaznamenat i zveřejnit cokoliv.

Reakce společnosti na podivnou mediální havárii z titulní stránky Aha bude klíčová pro chování médií v příštích letech. Skutečně vám dotyčné fotky vadí? Dejte to najevo. Není možné se nad nimi potměšile uchechtávat, a zároveň je pokrytecky odsuzovat. My v médiích možná neumíme moc dobře číst v kodexech a neradi se zúčastňujeme konferencí, ale svým čtenářům rozumíme. Líp než si myslíte.

(Psáno pro LN).

Štítky: ,

My všichni jsme Topolánkovy jedničky

V jednom dokumentárním filmu jsou záběry z jisté americké restaurace. Zaměstnanci tu nahlas povinně komentují všechno, co dělají. „Teď dávám smažit hranolky,“ ozývá se například z kuchyně, nebo: „Budu krájet rostbíf“, případně: „Za půl minuty bude hotová rýže.“ Současná vláda a především ODS se vyznačují tím, že svou politiku zásadně nekomentují. Ale kdyby to politici dělali jako v americkém fastfoodu, z jejich úst by směrem k voličům znělo: „Teď házíme vaše hlasy do záchodu.“

Neschopnost vysvětlovat své kroky a skutky je největším handicapem tohoto kabinetu. Technicky vzato vládne Topolánek úspěšně: s výjimkou zákona o vyrovnání se s církvemi se mu podařilo prosadit vše důležité. Zda jsou to kroky dobré, je věcí názoru. Lze pochopit, že například zdravotní reforma voliče rozděluje a že se těm levicovým nelíbí. Vláda jim však dává okázale najevo, že je jí to ukradené a že jelikož disponuje většinou v parlamentu, tak si může dělat, co chce.

O reformě se přitom nediskutovalo ani předtím, než byla přijata. Vzpomeňme, jak to loni na podzim probíhalo: koalice zkrátka sepsané návrhy zákonů vytáhla z rukávu a protlačila sněmovnou. Opozice má plné právo za to vládu kritizovat. Jistěže ve sněmovně platí právo silnějšího, a tím je – byť jen velmi těsně a nejistě – současná koalice. Ale k povinostem silnějších patří nedopustit, aby se ti momentálně slabší necítili bezmocně.

V demokracii vládne většina, ale musí ctít a respektovat menšinu. Když to nedělá, vede to k frustraci z demokracie. Jejími symptomy jsou stupňující se urážky politiků, výzvy k občanské neposlušnosti a výhrůžky typu: „jen co budeme u moci, všechny vaše zákony zase zrušíme“. Osobně s regulačními poplatky souhlasím, protože se mi jejich pozitivní přínos zdá zjevný a logický. Ale nemám radost ze způsobu, jakým byly zavedeny a jakým je dnes vláda hájí, či lépe řečeno nehájí. Zbavuje to tento reformní krok perspektivy a budoucnosti.

Bezmoc cítí i odpůrci stavby radaru, protože vláda je ignoruje a rozhodla se, že smlouvu s Američany podepíše. Zdaleka to neznamená, že u nás radar bude stát. Spíše nikoliv, domnívám se. I v tomto případě se záměrem vlády souhlasím, ale děsí mě způsob, jakým ho chce dosáhnout. Můžeme se smát bizarnosti toho, když mezi vychrtlé fanatiky dorazí Paroubkovo panděro. Ale není legrace, že tak extrémní krok jako hladovka získá silnou společenskou i politickou podporu. To nesvědči o zdraví demokracie.

Zdrojem nákazy přehlíživosti a argoance ve vládě je premiér Topolánek. Ukázkově to předvedl svým zpupným letem soukromým letadlem na svou „nedovolenou“. A ještě obviňuje média, že když o tom informují, tak nemají „esenciální slušnost“! Prý nerespektují jeho soukromí. Jenže nic jako soukromí politiků neexistuje. Prázdninové extravagance musí vysvětlovat i západní politici – viz třeba Tony Blair, který před čtyřmi lety rovněž využil pohostinnosti italského premiéra Berlusconiho.

Vláda teď zrovna čelí demagogické kampani levice a odborů, že ožebračuje chudé a přeje bohatým. A Topolánkova odpověď? Výlet tryskáčem s kamarády na golf. Zhmotněním Topolánkovy dovolené je ono gesto, které před časem ukázal za zády komunistického poslance. Prý znamenalo: „Kalousku, jsi jednička“. Nám voličům ODS teď Topolánek vzkázal, že i my jsme jeho jedničky.

Štítky: ,

pátek 13. června 2008

Buďte připraveni natočit svou reportáž. A taky za ni nést následky

Velký rozruch způsobilo video, na kterém ředitel železnobrodské školy fackuje žáka. Natočil ho jiný žák mobilním telefonem, publikoval na Internetu a odtud se amatérský klip dostal až do vysílání hlavních televizních zpráv. Nebylo to poprvé. Před rokem student rakovnického gymnázia natočil ředitele téhož ústavu, jak se na maturitním plese líbá se studentkou. I toto video odvysílala celostátní televize ve večerních zprávách. Oba případy spojuje také to, že jejich hlavní protagonisté přišli o místo.

Moderní technologie z nás všech učinily reportéry. Zdá se, že pro některé je to opojný pocit. Minulý týden obletěly světový web záběry pořízené skrytou kamerou v jakési ruské firmě. Jednoho zaměstnance tam popadne amok a začne demolovat nábytek. Také ohrožuje ostatní. Nikdo se mu v tom však nesnaží zabránit. Ne že by se ho přítomní muži báli, ale jak je na záběrech vidět, jsou plně zaměstnáni natáčením dotyčné scény na své telefony.

V pondělí zveřejnil server Novinky záběry vládní limuzíny, která vezla pravděpodobně premiéra Topolánka po dálnici D1 do Brna a dále do Prahy. Video pořídil řidič, kterého dvojice vládních limuzín „vytlačila“ z rychlého pruhu, a pak se mu snažila ujet rychlostí přes 200 kilometrů v hodině. To dokazují záběry na tachometr řidičova auta, které limuzíny pronásledovalo a nakonec – jak se autor videa neopomněl pochlubit – v koloně u Brna ještě předjelo.

I tyto záběry nakonec našly místo v seriózních médiích. Na rychlou jízdu premiérova vozu zdokumentovanou spřáteleným serverem se v pondělí dokonce zeptal na tiskové konferenci vlády reportér Práva. Dostalo se mu logické odpovědi, že policisté za volanty „plnili úkoly“ a že navíc podle zákona použili majáček, takže k žádnému porušení zákona ani přestupku nedošlo.

To se nedá říct o autorovi videa. Ten se pronásledováním vládních aut dopustil přestupku, za který by mu měl být odebrán řidičský průkaz. Možná se po vzoru novinářů bude ohánět jakýmsi veřejným zájmem (vždyť „hlídal“ zprávné způsoby našich politiků!), samotné záběry zachycující mimo jiné rozmarný rozhovor se spolujezdkyní však ukazují, že se především dobře bavil. A to i když hrál všechny ty nebezpečné (a tak populární) dálniční hry, jako je honěná, bržděná a čumákovaná. K tomu všemu se v rozhovoru s novinářem z Práva přiznává.

Je nehoráznou drzostí, že tenhle pirát a samozvaný kontrolor ještě mudruje o tom, že by politici měli dodržovat předpisy, a chování premiéra hodnotí jako „špatné“. Vím, že to bude nepopulární názor a že se spíš nosí kritika politiků, ale v tomto případě bych požadoval, aby policie začala dotyčného amatérského reportéra stíhat. Důkazy proti sobě sám pořídil. Jeho identitu musí znát redaktor Práva, a pokud ji jako správný novinář odmítne úřadům sdělit, měla by logicky stíhat jeho. Byl by to hezký exemplární případ, který by vnesl určitý řád a hlavně nastolit nějaká pravdila v šedé zóně internetové a amatérské žurnalistiky.

Pro novináře platí stejné zákony jako pro všechny ostatní. To se studenti žurnalistiky učí hned v prvním ročníku na hodinách etiky. V etických kodexexh seriózních médií stojí, že při sbírání informací nesmí reportéři nikdy zákony porušit. Ano, někdy se tak rozhodnou, a to s odvoláním na zmíněný veřejný zájem. Ale ani to je nečiní beztrestnými. Záleží na rozhodnutí úřadů nebo až soudce, a například v Americe zejména investigativní reportéři počítají s tím, že mohou lehce a kdykoli skončt ve vězení. Každý rok se to ostatně několika z nich stane. Bylo by dobré, aby si to uvědomili i všichni zuřiví reportéři se svými mobily.

středa 11. června 2008

Už vám někdy ...

... chyběl Google? Nemyslím samozřejmě při surfování na Internetu, kdy Google nebo jiný vyhledávač používáme automaticky. Na Internetu nám nic takového nechybí, protože tam jsou vyhledávače zkrátka jsou. Ale už vám někdy Google chyběl v reálném životě?

Hloupá otázka, říkáte si nejspíš. Na ulici nebo třeba v kině přece Google nikdo nepotřebuje, protože nehledá žádné webové stránky. Nejde však o žádné adresy, nýbrž informace. Čím dál víc zjišťuju, že se Google stal jakousi mou prodlouženou inteligencí a zásobárnou vědomostí.

Čtu si třeba článek a narazím na termín, který neznám. Úplně automaticky otevřu v prohlížeči další okno, do adresového řádku naťukám adresu Googlu a do vyhledávacího řádku dotyčný termín. Trvá to tak zhruba mezi 0,21 až 0,24 sekundy a já hned vím, co ten termín znamená, jaká lze místo něj použít synonyma a co se v této souvislosti dá ještě říct chytrého. Když mám možnost, tak to samozřejmě řeknu.

Stejné je to se jmény. Někde slyším nebo si přečtu, že je výstava malíře XY. Hned jméno XY sázím do Googlu, abych věděl, co je ten chlapík zač, v jakém stylu maluje a za kolik se jeho obrazy prodávají. Stejné je to se spisovateli, hudebníky nebo třeba politiky. Vede to téměř k tomu, že se někdy začnu téměř považovat za vzdělaného. Ale naštěstí je dost příležitostí, kdy je Google daleko a já jsem vyveden z omylu.

Třeba nedávno na koncertě Paula McCartneyho, který si jako speciálního hosta pozval Davida Grohla. "Kdo je to?", zeptala se mě žena. Rád před ní vyvolávám dojem, že vím všechno. Ale tentokrát jsem musel zahanbeně přiznat, že nemám ponětí. Úplně mě cukala ruka, jak jsem chtěl začít psát zmíněné jméno do Googlu. Ale to jde na stadiónu, kde se mačkáte s pětatřiceti tisíci lidí, dost těžko. Leda na mobilu, ale tím jsem zrovna Davida Grohla natáčel.

Až druhý den jsme si přečetli v novinách, že je to bývalý bubeník skupiny Nirvana a poměrně známý hudebník. "Chm," řekla moje žena. "To mě docela překvapuje, že ho neznáš." Odpověděl jsem, že mě to muselo vypadnout z hlavy, a při nejbližší příležitosti jsem se prostřednictvím iPodu podíval na Grohlovo heslo na Wkipedii. Umožnilo mi to o pár hodin později prohlásit: "Jo a víš, na co jsem si ohledně toho Grohla vzpomněl?", a jakoby mimochodem utrousit pár vyčtených informací.

Google také pomáhá v boji se sklerózou. Lépe řečeno neodstraňuje příčinu, ale činí snesitelnějšími symptomy. Určtě se vám mnohokrát stalo, že si třeba nemůžete vzpomenout na jméno nějakého herce. Víte, jak vypadá i v jakých filmech hrál, ale to jméno ne a ne z hlavy vydolovat. Co je v takové situaci jednoduššího než Google? Mrknete se na web ... a potenciálně zkažený den je zachráněn!

Googlování má ovšem i stinné stránky. Zbavuje svět tajemství. A když svět, tak i lidskou komunikaci. Když mi napíše nějaký čtenář nebo čtenářka mail, který mě zaujme, jdu si autora vygooglovat. Zajímá mě, jestli má například vlastní blog nebo webovou stránku, případně kde pracuje či studuje. Velmi často se mi to podaří zjistit. A nejen to: někdy jako bonus najdu třeba i maturitní tablo, diplomovou práci nebo svatební fotografie. Nedávno reagovala na jeden můj sloupek jistá dívka. Googlováním jsem zjistil, že přispívá na lehce erotickou stránku. Naší korespondenci to dodalo úplně jiný rozměr!

Někdy ovšem nevím. Je to spíš dobré, anebo špatné? Chci tyhle všechny věci vědět? A naopak, mám zájem na tom, aby se každý, kdo napíše do Google moje jméno, hned z prvního odkazu dozvěděl, že jsem vyhořel jako ředitel časopisu Respekt, nebo že devátý odkaz nese jméno: „Miloš Čermák možná ještě není senilně-dementní, ale ...“?

A bude hůř, nebo líp, to záleží na tom, jak se na to díváte. Google pracuje na vyhledávání pomocí fotografií, zdokonaluje se technologie rozpoznávání obrazu. Jistý britský supermarket nedávno zavedl technologii, která umožňuje, aby každého zákazníka u poklady snímala kamera a jeho identitu porovnávala s údaji v databázi mladistvých, kteří se v minulostu provinili nezákonným nakupováním alkoholu. Zdá se mi to fascinující. Dřív nebo později bude běžné, že do Googlu místo textového dotazu pošlete fotografii – a vyhledávač vám zjistí všechno o lidech, kteří na ni jsou.

Od toho už je jen kousek ke speciálním googlovským brýlím. Nasadíte si je na ulici … a nad každým člověkem, kterého potkáte, bude „obláček“ s informacemi. Uvidíte pohlednou dívku a budete číst: „z maturity čtyřka z češtiny, dvakrát zasnoubená, jedno erotické video na YouTube, neplatí televizní poplatky, vysokou školu nedokončila.“ Ježišimarjá, řeknete si, rychle pryč. Ale pak si uvědomíte, co v obláčku nad sebou máte vy sami. A zeptáte se: „Slečno, neměla byste dnes večer čas?“

Štítky:

Chvála facky

Záběry mediálně proslavené facky, kterou vrazil ředitel železnobrodské školy žákovi, by mohly sloužit jako instruktážní video na internetových stránkách ministerstva školství. Jmenovalo by se: „Jak rychle potrestat žáka a obnovit svou autoritu ve třídě.“ Místo toho vedeme debatu, která je dalším z mnoha důkazů toho, jak bezmocná a nemohoucí se stává naše civilizace.

Facka je krajním, ale zároveň nejjednodušším řešením v situaci, kdy někdo poruší běžně zavedené a respektované normy. Facku dává žena muži, když ji obtěžuje nemravnými návrhy, a facku by měl dát dospělý mladistvému, který je drzý a neuctivý. Lépe řečeno tak to bylo, než západní společnost včetně té naší ztratila pud sebezáchovy a rozhodla se řešit své problémy složitě místo jednoduše.

Když dnes muž v kanceláři civí kolegyni do výstřihu, nekoleduje si o facku, ale o žalobu ze sexuálního obtěžování. Vznikne problém, který se může řešit hodiny, týdny nebo měsíce. A stejně se nevyřeší. Jeho jediným výsledkem bude, že zúčastněným zničí život. A že přestane být zřetelná hranice mezi přijatelným a nepřijatelným chováním, kterou právě facka v každé konkrétní situaci vymezuje.

Běžnou lidskou slušnost je těžké definovat zákony. A už vůbec ji nelze zákony vymáhat, lépe řečeno je to obtížné a hlavně nepraktické. Naopak obyčejnou fackou ji obvykle vymůžete snadno a rychle.

To není nastolení práva silnějšího. Facka není projevem toho, že civilizované prostředky k vyřešení sporu selhaly, a nastupuje řešení silové. Nikoliv, facka je takovým naléhavým připomenutím, aby chování civilizovaným zůstalo. Asi jako když se nějaký zaseklý stroj snažíme dát do pořádku tím, že s ním zatřeseme nebo do něj lehce kopneme. Nemusí to vyjít, ale za pokus to stojí.

Fackou neukazujeme fyzickou dominanci. Všimněme si, že facku dává často fyzicky slabší silnějšímu. Poplašený křik těch, kteří tvrdí, že facka může odstartovat další násilí, jsou pomýlené. Facka má jen výjimečně pokračování tohoto druhu. Když se dva stejně silní muži dostanou do konfliktu a rozhodnou se ho řešit fyzicky, tak bitku nezačnou fackou, nýbrž ranou pěstí. Ale to je jiný žánr.

Chvála facky jistě neznamená, že bychom se měli fackovat na potkání. Jde o výjimečný prostředek, který zústává fyzickým útokem a vztahují se na něj zákony. Když někomu dáte facku a bude mít svědky, může vás s úspěchem žalovat. Můžete být dokonce trestně stíháni.

Ale kouzlo dobré facky je v tom, že když ji někdo dostane oprávněně, tak si na ni nestěžuje. Jen by tím upozornil na své vlastní nepřípadné chování a dostal by se do ještě trapnější či nepříjemnější situace. Facka by tedy měla mít dobrý důvod a také odpovídající "technické provedení".

Z tohoto pohledu byl výkon železnobrodského ředitele bezchybný. Díky videu nejsou žádné pochybnosti. Učitel reagoval ve správný moment a odpovídajícím způsobem. Facka byla navíc doslova ukázková: rychlá, dobře umístěná a nijak silná. V žádném případě nemohla způsobit zdravotní újmu.

Navíc dosáhla přesně svého cíle. Pitomý výrostek, který hrál před svými spolužáky neohroženého "kinga", vyběhl jako spráskaný pes ze třídy. Učitel za ním neměl běžet. A pak se samozřejmě neměl vymlouvat na to, že byl nemocný a že bral jakési prášky. Jestli byl pod nějakým vlivem, tak zdravého úsudku. Měl říct: "Je mi to líto a jsem připraven nést následky, ale kdyby se něco takového opakovalo, budu reagovat stejně."

Najdou se chytrolíni, kteří přesně vědí, co měl ředitel raději udělat. Netřeba mít moc velkou fantazii, abychom si to představili. Mohl začít hystericky ječet, svolávat z okolních tříd své kolegy, nechat provinilce stokrát opsat sešit, dát celé třídě písemku, zvát si do školy rodiče.
Jinými slovy by se banální situace ("kdo z koho" aneb klasický pokus o narušení autority) rozmázla do monstrproblému, který by obtěžoval spousty dalších lidí a stejně by nedošel žádného výsledku.

Ani kdyby žákovu hulvátskou urážku vyšetřoval sám ministr školství, autoritu pedagoga by to nezachránilo. A i žákovi by to přineslo neskonale víc problémů než plácnutí po tváři. Facka prostě byla nejlepším řešením. Říkám to mimo jiné i jako rodič dvou dospívajících dětí. Až škola zavedeformulář s prohlášením "Souhlasím s fackou jako krajním výchovným prostředkem", poběžím ho hned podepsat.

Dobrý učitel má mít celý arzenál způsobů, jak si udržet autoritu. Facka je opravdu tím zcela mezním. Ale už jen samotná možnost, že může padnout, je pro autoritu důležitá. Před pár desítkami let se podobné scény děly ve školních třídách jistě celkem běžně. I já se pamatuju na učitele, který nám sice nedával facky, ale za zlobení nás tahal za pejzy u uší. Považovali jsme ho za šílence, ale na jeho hodinách byl slyšet spadnout špendlík.

Nevšiml jsem si, že by v minulosti školství tolerující přiměřené a výjimečné fyzické tresty produkovalo nějak fyzicky či psychicky zmrzačené jedince. Nijak se neliší o dnešních dětí, které systém vychovává v ideálech humanismu a s respektem k jejich osobnostem. A pokud liší, tak nikoliv k horšímu.

Co jsem si všiml, drtivá většina lidí vyjadřuje učiteli podporu nebo pro něj má minimálně pochopení. Přivítal bych, kdyby se do školy vrátil a dál učil. Byl by to signál, že systém ještě úplně neválcuje zdravý rozum. Ale obávám se, že se tak nestane.

(Psáno jako Úhel pohledu pro LN).

Říkáte blogy?

Když jsem v roce 2002 začal psát o blozích, vždycky jsem tenhle termín ve svých článcích vysvětloval. Nejčastěji jako „jednoduché webové stránky“, případně „internetové deníky“. Kolem roku 2005 jsem s tím přestal, protože jsem měl za to, že jde o běžné a všeobecně známé slovo. Nechci jsem se svých čtenářů dotknout nějakým školometským poučováním.

Nedokážu si vzpomenout, kdy jsem v posledních letech potkal někoho, kdo by neznal blogy. Znají je mé rodiče i mé děti. Když jsem byl na ostrově Mauritius a bavil se s prodavačem perel na pláži, dal mi vizitku s adresou svého blogu. O blogování už dokonce žertují postavy v televizních seriálech, jejichž producenti dbají na to, aby jim rozuměl každý idiot.

Takže když jsem se před pár dny bavil s ředitelem jedné úspěšné české firmy a on se zeptal: „Říkáte blog? A to je co?“, myslel jsem si, že si dělá legraci. „Ha ha,“ zasmál jsem se. Ale zatvářil se udiveně. Nežertoval. „Něco mi to říká, ale nemůžu si vzpomenout. To je něco na Internetu?“

Šokovalo mě to. Ještě jsem se dvakrát ujistil, že se ptá vážně, abych se nestal obětí nějakého rafinovaného vtipu. No a pak jsem mu v několika minutách pověděl o tom, co to blogy jsou, kdo je čte a kdo je píše, jak obrovským fenoménem se staly a jak ovlivňují dnešní svět. Připadal jsem si asi jako pomemšťané, kteří budou někdy v budoucnu vítat na Zemi ufouny z jiných galaxií.

Když jsem skončil, podíval jsem se na toho člověka s očekáváním. Uvědomoval jsem si, že jsem mu právě pomohl objevit nový úžasný svět. A zajímalo mě, jak to přijme. „Ha ha,“ zasmál se teď on. Zavrtěl pobaveně hlavou. „Už dlouho jsem neslyšel takovou hloupost.“

(Psáno jako sloupek pro deník Sme).

Štítky: , ,

úterý 10. června 2008

Hop ... a je tu reklama

V "dřevních dobách" televize v padesátých letech se reklamy vysílaly často živě, teď v supermoderní éře Internetu se k tomu reklamní agentury opět obloukem vracejí. Vskutku parádním návratem je reklama na Hondu, kterou odvysílala britská soukromá stanice Channel 4 ve čtvrtek 29. května. V tříminutovém spotu hraje hlavní roli devatenáct parašutistů, kteří během volného pádu vytvoří ve vzduchu formace ve tvaru písmen H, O, N, D a A. Co je na tom tak pozoruhodného? Seskok se uskutečnil ve Španělsku nedaleko Madridu a britští diváci ho večer deset minut po osmé mohli sledovat v přímém přenosu.

Všechno se mohlo pokazit: počínaje počasím a konče (v tom nejvíc katastrofickém scénáři) padákem některého z parašutistů. Problémem by bylo i to, kdyby letadlo nebylo ve správný čas na pravém místě. Ale vše nakonec vyšlo a jen písmeno D bylo na chvíli špatně čitelné kvůli mrakům. Reklamní agenturaWieden + Kennedy si mohla gratulovat. Byl to asi jeden z nejodvážnějších reklamních projektů poslední doby. A dopadl dobře i z komerčního pohledu.

Reklamní spot sledovalo na začátku 2,1 a ke konci dokonce 2,2 miliónu diváků. Když k tomu připočteme bezplatnou publicitu v médiích po celém světě, zadavatel reklamy mohl být spokojen. Vše sice stálo nemalé peníze, ale byly dobře vynaložené.

Další statisíce a možná i milióny lidí uvidí spot ještě na Internetu. Buď záznam přímého přenosu, anebo "běžný" spot, který reklamní agentura nasadila poté. Vysílá se v televizích i biografech. Je technicky i obsahově mnohem dokonalejší (písmena zmíněné značky v něm vytváří dokonce padesát parašutistů), ale samozřejmě chybí "adrenalin", který dodalo živé vysílání. Nejde přitom o nijak originální nápad: živé reklamy se objevují i na amerických televizích, vystupují v nich však obvykle herci ve studiu. I tak mají však tyto reklamy mnohem větší sledovanost než ty klasické.

Jde o další pokus, jak zastavit pokles sledovanosti televizních reklam. U televizorů je zkrátka méně lidí, a čím dál víc z nich navíc používá různá technická zařízení, která umožňují reklamní časy buď "přeskočit", anebo vymazat z pořízeného záznamu. Jaký je proti tomu recept? Především originalita a zábavnost, i když o ty se tvůrci snažili vždy.

Loni agentury experimentovaly s reklamami, které po vzoru serverů jako YouTube natáčeli amatéři a do televizního vysílání se pak dostaly jen ty nejlepší. Ale ani to moc nezabralo. Teď tu máme živé vysílání. Diváci ho přijali dobře a dávají mu přednost před sledovámí dokonalých, ale stále stejných (a tedy nudných) reklamních spotů. Uvidíme, jak dlouho však tento zájem zhýčkaným konzumentům mediálního obsahu vydrží.


Štítky: , ,

pátek 6. června 2008

Spočítal jsem si ...

… že naše domácnost vyprodukuje kolem třiceti tun oxidu uhličitého ročně. Nevím, jestli je to hodně, anebo málo. Vlastně ani nevím, jestli jsem to spočítal dobře. Našel jsem webovou stránku, kam jsem zadal, kolik přibližně spotřebujeme elektřiny a plynu, kolik najezdíme kilometrů v autě a kolik naopak nenajezdíme v autobusech a vlacích. Byl k tomu ještě nějaký další proslov, ale protože už první věta zněla vyčítavě (něco jako: "Tak se podívejme, kolik tenhle sobecký parchant vydýchá za rok našeho vzduchu!“), tak jsem to radši dál ani nečetl.

Na jiné webové stránce jsem zase zjistil, že kdyby každý žil stejně jako já, potřebovalo by lidstvo téměř sedm planet. Napsal jsem ten údaj na svém blogu, a to i s odkazem na zmíněný web. Zavalila mě lavina mailů od lidí, kteří mě chtěli trumfnout lepším výsledkem. Jeden čtenář napsal: „Vymačkal jsem z té pitomosti třináct a půl planety. Víc fakt nejde. A to jsem tvrdil, že mám auto s motorem o objemu šest litrů a že denně jezdím sám do Brna a zpátky.“ Je to povzbudivé zjištění. Víc než čtrnáct planet nebudeme potřebovat. Vzal bych si tu čtrnáctou, protože aspoň nějaký čas bude z půlky volná. My ostatní si tak můžeme nakoupit hummery a pořádat tam offroadové závody.

Nechci si hrát na Václava Klause, ale ta zelená mánie mě znervózňuje. Skoro stejně jako Václav Klaus. Každé nadechnutí ve mně vzbuzuje pocit viny, protože mi je jako inteligentnímu člověku jasné, že bude následovat vydýchnutí, a tedy další várka oxidu uhličitého putující do atmosféry. Mé pocity viny se stupňují při ranním běhu, a to zvlášť v kopci do Kostelce, protože tam dýchám jako lokomotiva. Nehledě na to, že pak po návratu domů vydatně snídám. A jak znám ziskuchtivý potravinářský průmysl, minimálně některé z ingrediencí či celých produktů byly vypěstovány někde na druhém konci světa. Hanba!

Jsem z toho tak pitomělý, že se mi před časem zdálo, že k nám domů přišel ministr Bursík, aby vyměnil běžné žárovky za úsporné. Měl na sobě světle modré montérky a přes rameno instalatérskou brašnu. Když začal šroubovat světla na schodišti, řekl jsem mu, že v nich už úsporné žárovky máme. Nevím, co odpověděl, protože to už ve snu nebylo. Nebo si to nepamatuju. Ale vím, že když jsem se probudil, tak jsem byl naštvaný, protože bych byl mnohem radši, kdyby se mi zdály takové ty obyčejné sny s nahými ženskými a divokými večírky. Když jsem to vyprávěl kamarádovi, tak řekl: „Buď rád, že se ti nezdálo, že vás Kuchtová přišla zkontrolovat, jestli doma nemáte radar.“

Napsal jsem na ekologické téma už sloupek pro slovenské noviny Sme. Došel jsem k závěru, že nejméně zplodin člověk produkuje, když spí, a tudíž jsem text nezakončil žádnou pointou, aby čtenáři mohli u čtení usnout. Byl to samozřejmě průhledný trik, protože všem muselo být jasné, že mě žádná vtipná pointa nenapadla. Jeden čtenář z Bratislavy mi napsal, že ho můj sloupek tak rozčílil, že nemohl usnout dvě hodiny. Ale mnohem zajímavější byla reakce z Košic. Inu, horkokrevný kraj! Prý se mýlím, protože nejmíň škodlivých látek člověk produkuje, když je mrtvý. Mohl jsem to brát jako výhrůžku, ale mávnul jsem nad tím rukou. Legrační bylo, že ten člověk mi napsal ze svého pracovního mailu, a protože je zaměstnán v nadnárodní firmě, úplně na konci mailu bylo malými písmeny anglicky napsáno: „Než si tento mail vytiskneš, uvědom si, že je to nešetrné k přírodě.“ Je jenom otázkou času, kdy maily nadnárodních firem budou mít v rámci korporátního disclaimeru drobným písmem uvedeno: „Děkujeme, že po přečtení tohoto mailu umřete, abyste nám nekazili vzduch.“

Vzpomněl jsem si na to minulý týden, když v časopisu New Scientist vyšel článek o průlomovém objevu německých vědců. Jde o ekologicky nezávadné výbušniny, které ničí životní prostředí mnohem méně než klasické trhaviny. Jejich výbušnost je totiž založena na chemické reakci využívají dusík, nikoliv uhlík. Moc tomu nerozumím, ale zdá se mi krásné, že lidi budou napříště zabíjet bomby ohleduplné k přírodě. Je to dobrý trend, který by se měl týkat i ručních zbraní. Usínat pak budu s krabičkou nábojů vedle postele, a až mě vzbudí nějaký šílený čtenář Reflexu s pistolí v ruce, podám mu zmíněnou krabičku a klidným hlasem ho požádám: „Prosím, použijte tyto náboje, které jsou z recyklovaného materiálu a obsahují speciální střelný prah bez sloučenin uhlíku.“ Teprve pak si s klidem v duši nechám prostřelit hlavu.

Štítky: ,

Pozor, ten člověk se potí ... a sahá si na nos!

Po teroristických útocích v roce 2001 byl populární vtip o muži v turbanu, kterému letuška na palubě letadla nabídne drink. „Děkuji, jste laskavá,“ odpoví zdvořile muž. „Ale já budu za chvíli řídit.“

Vzpomněl jsem si na něj, když jsem v časopise New Scientist četl článek o testování nového systému, který má na palubách letadel odhalovat teroristy. Jde o projekt EU nazvaný „Letecká bezpečnost v budoucím evropském prostředí“, což zní samo o sobě podezřele.

Systém předpokládá instalaci průmyslových kamer do každého sedadla a dále šesti širokoúhlých kamer, které umožní zabírat uličky mezi sedadly. Byl testován letos v lednu na palubě Airbusu A380, a to údajně s uspokojivými výsledky.

Záznamy kamer jsou vyhodnocovány počítačem. Speciální software si všímne všech různých druhů „podezřelých aktivit“, jako jsou například příliš časté návštěvy toalety, postávání v blízkosti pilotní kabiny, ale také třeba nadměrné pocení nebo nervózní pohyby pasažéra.

Žádná jednotlivá zmíněná aktivita nespustí poplach, ale příslušná kombinace už může. Když jde třeba muž na sedadle 7D během letu z Prahy do Londýna šestkrát na záchod, má propocenou ošili a od startu na Ruzyni si zuřivě mne nos, pak nejspíš ochranka dostane od počítače zprávu: „Muž na sedadle7D je potenciální terorista!“

Má to samozřejmě háček. Nervozita, pocení či návštěvy toalety nemusí znamenat bombu v baťohu, ale docela obyčejný strach z létání. Něco o tom vím. Před časem jsem v tramvaji potkal cizí starší dámu, která se ke mně velmi hlásila. „Vy si mě asi nepamatujete,“ řekla po pravdě, „ale před pěti lety jste mě v letadle do Stockholmu držel za ruku.“

Už vím, co mi řekne za pár let. „Vy si mě asi nepamatujete, ale nedávno jsme spolu letěli a zatkli vás jako teroristu.“

(Psáno jako sloupek pro slovenský deník Sme).

Štítky: ,

středa 4. června 2008

Co se vám líbí? Vyberte si!

Líbí se vám víc černoška v červených plavkách, anebo kosmonaut ve skafandru pro let ve volném vesmíru? Zaujme vás spíš fotorafie delfínů, anebo milenců v kině? Dáte přednost momentce roztomilého černošského kluka, anebo fialového prezervativu? Mrakodrapům na Manhattanu, anebo hejnu ryb v oceánu? Hromádce pomerančů, anebo portrétu Brada Pitta? Stačí si vybrat. Na webové stránce před vámi defilují páry fotografií, které spolu ani trochu nesouvisejí, ale vy máte za úkol vybrat vždy jednu z nich. A hned pod fotografiemi je nakreslený mozek, který po určité době zrůžoví. Znamená to: „Už jste toho o sobě řekl dost. Webová stránka si o vás něco myslí“. Třeba: „Kdybyste si měli vybrat mezi schopností létat a být neviditelný, dáte přednost létání.“ Ano, to je pravda. A to je všechno. Zajímavá psychologická hra a v druhém plánu snad i „inteligentní“ seznamka. Dá dohromady lidi, kterým se víc líbí pomeranče, Manhattan a fialový prezervativ. Vyzkoušejte si to. (Mimochodem, většina lidí dává přednost kosmonautovi, delfínům. černouškovi, mrakodrapům a Pittovi).

Štítky:

Kam se ztratil Topolánek

Před třemi měsíci jsem tady na blogu publikoval první díl satirického seriálu Je nás pět, který s Martinem Komárkem píšeme na střídačku pro internetový Stream. Na mém blogu se video nesetkalo s dvakrát příznivým ohlasem, komentáře na Streamu jsou naopak až na výjimky pozitivní. Proto jsem s dalšímu kusy na blogu neobtěžoval. Ta věc ovšem běží dál, tento týden jsme "vysílali" už čtrnáctý díl. Po delší době dávám opět k nahlédnutí, pusťte se do mě.

Bl(o)bnutí české politiky

Je angažmá vicepremiéra Čunka ve věci Národní knihovny spíše sympatické, anebo rozčilující? Zdá se být především podezřelé, protože šéf lidovců má svých starostí dost a v dohledné době ho čeká závěrečné kolo v ringu s kolegou ministrem Schwarzenbergem.

Celá věc svádí k vtipkování, protože sehnat finance zde slibuje muž, který nemá jasno ani ve svých vlastních účtech. Navíc šéf lidovců potvrzuje svou pověst politika, kterého moc nebaví úřadování v jeho vlastním resortu, a tak fušuje do mediálně zajímavých témat. S cikány to moc nevyšlo, zkouší tedy štěstí s Kaplického knihovnou.

Lidoveckému předsedovi jsou asi celá knihovna i s architektem Kaplickým ukradení, ale chce voličům ukázat, že „to jsem prostě já, věčný potížista, který se nebojí nepříjemností“. Jsou to pořád lepší nálepky než „korupčník“ či „rasista“. No a taky je to další šance zašťourat si v ODS, s kterou vede zvláštní zákopovou válku.

Taktika těch, kteří stavbu na Letné nechtějí, je dobrá, ale nedůstojná. Nikdo nemá odvahu říct jasné slovo, a tak se hledají zástupné důvody, případně se vyčkává. Čas hraje proti stavbě. Je nepochybné, že Vlastimil Ježek udělal řadu formálních chyb a jeho postup má mnohé nedostatky. Ale každý, kdo někdy stavěl s povolením úřadů aspoň kadibudku, dobře ví, že formální pochybení lze najít vždy.

Vlastimil Ježek našel na pražských katastrálních plánech volný pozemek, získal pro stavbu knihovny finanční příslib a uspořádal architektonickou soutěž. To vše je na jednoho člověka úctyhodný výkon. Ježek je bezepsoru schopný organizátor, stratég a vlastně i politik. Ano, žádný z jeho kroků není neprůstřelný ani nezpochybnitelný, ale Ježek počítal s veličinou zvanou „dobrá vůle“. Kdyby ji městští úředníci či lépe řečeno politici měli, na Letné by se dnes už kopaly základy.

Celá ta věc se má poměrně jednoduše. Nesouvisí zas tak moc s potřebami knihovny a bezprizorními knihami. Kdyby to tak bylo, tak za peníze, které Ježek získal, dnes už možná stojí někde na kraji Prahy funkční a plně vyhovující, zároveň však zcela přehlédnutelná a průměrná stavba.

Když vidíme, jakým tempem zde rostou nejrůznější business centra a sídla firem, není to nereálná představa. A pravdu má prezidentský tajemník Jakl, který tento týden v rozhlasovém Pressklubu řekl, že dobrým místem pro knihovnu by byl třeba pražský Chodov. Je to dobrá adresa pro řadu prosperujících firem i poboček nadnárodních společností, slušela by tedy i knihovně.

Ale v kauze blob nehrají hlavní roli knihy, nýbrž nápad „zapsat se do dějin“, a to za veřejné peníze. Je to úžasná a neopakovatelná příležitost zejména pro architekta. Knihovna by byla jeho životním dílem, a uražené poštěkávání a řeči „knihovnu si vezmu a postavím jinde“ jsou hloupě dětinské. Architektovi by víc slušela pokora, i když je zřejmé, že by na vývoji kauzy nic nezměnila.

Ale nejde jen o architekta, ale i ředitele knihovny (byl by pro mnoho následujících desítek let „tím ředitelem“), a také politiky, kteří by poskytli výše zmíněnou dobrou vůli a po dokončení stavby přestřihli pásku, aby pak byli „těmi politiky“. A konec konců i my ostatní bychom se mohli cítit „tou generací“, v jejíž éře vznikla v Praze další, ve své době sice kontroverzní, ale z dlouhodobé perspektivy nepochybně pozoruhodná a významná stavba.

Od Ježka to byl dobrý plán a měl naději fungovat, což dokazuje i to, že pražský primátor na hozenou návnadu skočil (byl by přece „tím primátorem“!), ale pak se něco stalo, návnadu rychle vyplivnul, a všechno se zadrhlo. Proč se tak stalo? To nevíme. Jsou spiklenecké teorie, že pražští politici jsou zainteresováni na jiných projektech, které by na Letné mohly vzniknout.

Bývalý minisrtr Jandák v rozhlase koncem dubna v Radiožurnálu tvrdil, že mu kdosi do sněmovny přinesl plány, na kterých byl „jsou namalovány jeden stadion vedle druhého stadionu, takže nezlobte se, ta knihovna by byla ošklivá a vadila by stadionům“. Ale věřte bavičovi!

Možná je to však mnohem jednodušší a bylo to tak, že na sebe zase jako už mnohokrát narazily dvě party, z nichž jedna jsou ti „kapitalističtí pragmatici“, zatímco druhá „ušlechtilí intelektuálové“. A protože ta druhá objala ideu Kaplického knihovny celou svou širokou náručí a té druhé nenechala mnoho místa, rozhodli se to hoši z ODS zatípnout. Protože když můžou, tak proč by to neudělali.

Že by stavba extravagantní knihovny byla pro Prahu přínosem, není pochyb. Ale zůstává otázka, zda má extravaganci platit stát. V západním světě je to častěji tak, že stát takovým projektům pomáhá, ale hlavní investoři jsou soukromí. Ale zrovna tak vznikají i stavby financované výhradně z veřejných peněz, viz třeba nová londýnská radnice.

Pragmatický pohled podložený zkušenostmi i Parkinsonovými zákony je takový, že zmíněné tři, ale i šest miliard jsou ve státním rozpočtu nevýznamné, a že když se za ně nepostaví knihovna, tak se stejně utratí za nějaké pitomosti. Je proto lepší investovat do věcí, které jsou trvalé.

Ale pak je samozřejmě pohled principiální, který říká, že role státu je jiná a že utrácet miliardy, když se prosazují úsporné reformy a mluví se o třicetikorunových poplatcích, je nemravné. A že jestli se někdo chce zapsat do dějin, ať si sežene soukromé investory. Ale to se v Česku zatím nenosí, vždyť i jediný český zástupce na žebříčcích světových boháčů staví na Pankráci pro svou firmu jen další průměrnou a nevýraznou budovu.

Líbilo by se mi, kdyby politici ODS řekli, že jejich důvody proti stavbě jsou právě ty principiální, že jejich programem je přece prosazovat malý, efektivní a téměř neviditelný stát. A k tomu nepatří extravagance a výstřelky. Bylo by to stokrát lepší než to současné trapné sřečkování. Čunkův vklad by mohl být v tom, že je k tomu pohne.

(Psáno jako komentář pro LN)

Štítky: ,

úterý 3. června 2008

Penny Lane

Neděle večer, Liverpool. Klasická Penny Lane ("Taky jedno místo kousek odtud"), zhruba v polovině koncertu, zpívá plus mínus 35 tisíc lidí. Zážitek.

Štítky: