Odvolá tlampač Paroubek vládu?
Obě informace mají zhruba stejnou důležitost a jejich plánování vedly podobné motivy: ukázat se na veřejnosti a být viděn i slyšen v médiích. Zvířátka už šéf ČSSD navštívil, dnes nás čeká divadélko v parlamentu. Pokud se nestane něco opravdu mimořádného, bude jediným výsledkem nová "potrava" pro zítřejší noviny. Poslanci různých stran se vzájemně pourážejí a vláda bude pokračovat.
ČSSD chce zřejmě vyvolat iluzi jakéhosi frontálního útoku proti vládě. Fakticky začíná kampaň před podzimními krajskými a senátními volbami, takže takové - byť neúspěšné - hlasování může být odrazovým můstkem pro komunikaci s nespokojenými voliči: My s těmi darebáky u moci nic nezmůžeme, tak jim aspoň dejte lekci vy ve volbách.
Zdánlivě může snaze sesadit vládu dávat určitou legitimitu nedávné rozhodnutí Ústavního soudu, který označil jeden bod vládních reforem za protiústavní. Jiří Paroubek to okamžitě přivítal jako "velké vítězství". Vzápětí jsme se ovšem od téhož soudu dozvěděli, že pokud je to něčí vítězství, tak spíše komunistů. Jejich argumenty soudci přijali, ty od ČSSD naopak smetli se stolu coby "nezpůsobilé".
Komunisté se i k hlasování o důvěře staví jako ti konstruktivnější a rozumnější. To je ta největší mizérie současné politické situace: že se KSČM definitivně dostala z politické izolace. ČSSD jí k tomu pomáhá. Možná to sexy mozek Jiřího Paroubka neumí z oblíbených průzkumů od agentury STEM vypočítat. Ale měl by si uvědomit, že to je špatná zpráva zejména pro sociální demokracii.
Komunisté zřejmě Paroubkovu snahu podpoří, což místopředseda Dolejš předznamenal výrokem, že "doba je pohnutá". Vida, komunismus se nám tu začíná rozlézat i tímhle pitomým slovníkem. KSČM si i z neúspěšného hlasování odnese největší benefit. Stane-li se šaškárnou, vina padne na Jiřího Paroubka. Když už chtěl hlasovat o vládě, měl si v koalici sehnat rebely.
Opravdu si je nesehnal? Bylo by to velké překvapení. Z buldozeru s elektronickým mozkem se stal velký tlampač. Za poslední dva roky toho hodně namluvil i napsal, ale žádné výsledky nemá. Minulý týden ještě bulvárnímu deníku Šíp tvrdil, že "vláda ve středu končí", a v pondělí už Právu říkal, že je pouze "mírný optimista".
Koalice pochopitelně není v dobrém stavu, to vidí všichni, nejen Paroubek. Lidovci se předminulý víkend odjeli semknout na sjezd, a vrátili se rozděleni na socialistické a konzervativní návštěvníky kostelů. Minulý víkend to zase zavibrovalo u Zelených, jihočeská konference vyslovila nedůvěru předsedovi Bursíkovi. To však může jen těžko předznamenat nedůvěru vládě.
Dokonce i poslankyně Zubová médiím řekla, že se bude chovat "koaličně". Vzhledem k významu, který tomtuto slovu dala česká politika, to sice může znít poněkud výhrůžně, ale politička tím zřejmě myslela, že pro vyslovění nedůvěry ruku nezvedne. A ideální situace není ani v ODS, což se rovněž potvrdilo o víkendu, ale hlasovací disciplína v této straně je pověstná.
Rozložení politických sil a výsledek hlasování samozřejmě neříká nic o tom, jestli vláda vládne dobře. To jsou dvě odlišné věci, a Jiří Paroubek nejspíš spoléhá na to, že si to tak voliči přeberou. Proto ta silná slova: vždyť minulý týden řekl, že Topolánkův kabinet je nejslabší v historii České i Československé republiky.
Žvanění je výsadou politiky, v takto vyhraněných výrocích by však i politik s velkou pusou měl být konkrétnější. Paroubek nejčastěji říká, že současná vláda nemá podporu lidí (podle posledního průzkumu na objednávku ČSSD se tak vyjádřilo až sedmdesát procent lidí) a opírá se o politicky zkorumpované přeběhlíky.
K tomu je ovšem třeba dodat: prakticky všechny vlády posledních deseti let byly nepopulární, nestabilní a v kritických momentech se opíraly o poslance, zvolené s jiným mandátem. Proč by tedy zrovna ta současná měla být výjimečně špatná? Možná bychom se měli vrátit k jinému Paroubkovu výroku, a to ze sjezdu lidovců, kde se jim vlichocoval slovy: "Společně jsme se zasloužili o nejspokojenější roky života České republiky. Roky úplného sociálního míru. Díky, díky!"
Které roky tím myslí? Vládu Vladimíra Špidly, který byl sice možná jediným skutečným sociálním demokratem v čele strany v polistopadové historii ČSSD, ale výsledky i styl jeho vládnutí byly katastrofální? Nebo roky Stanislava Grosse? Případně ten svůj rok, kdy lidovce ponižujícím způsobem degradoval na majitele klíčů jejich ministerských úřadoven, ale poprvé (a bohužel zřejmě ne naposled) si fakticky vyzkoušel vládnutí s komunisty? Díky.
Mimochodem, když se pravicová opozice pokoušela vyslovit nedůvěru vládě, bylo to v době Grossovy takzvané bytové aféry. Premiér, který neumí vysvětlit, jak přišel ke svému majetku? To je dobrý důvod. Že jím skutečně byl, se ukazuje teď, kdy Stanislav Gross utrácí ve velkém peníze, které prý "zázračně" vydělal investováním po odchodu z politiky. Shodou okolností slavil minulý týden s poslanci ČSSD jejich narozeniny, a podle MF Dnes se na oslavě v parlamentní restauraci viděl i s Jiřím Paroubkem.
Ten se s ním prý o jeho podivuhodném zbohatnutí nebavil a bavit nebude. Neochota nejen Paroubka, ale celé ČSSD "odstřihnout se" od Grosse staví stranu do delikátní pozice.
Tihle lidé chtějí něco mluvit o důvěře?
(Psáno jako komentář pro LN).